Pałac Alhambra Hiszpania Grenada. Zwiedzanie Alhambry. Zobacz jak wygląda Alhambra w środku.

Pałac Alhambra. Zwiedzanie Alhambry. Zobacz jak wygląda Alhambra w środku.

Alhambra to jeden z najsłynniejszych zabytków w Hiszpanii. Jest to warowny zespół pałacowy w Grenadzie w andaluzyjskim regionie Hiszpanii, zbudowany w latach 1232–1273 i rozbudowywany do XIV wieku. Rozbudowa Alhambry trwała za panowania emirów z dynastii Nasrydów – Jusufa I i Muhammada V. Alhambra była twierdzą mauretańskich kalifów. W 1984 roku Twierdza Alhambra została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Pałac Alhambra składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife – letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Wewnątrz jest Patio de los Leones (podwórze lwów) z wodotryskiem opartym na 12 lwach; do dziedzińca tego przylegają 4 sale: jedna z nich, Sala de las Dos Hermanas (sala dwóch sióstr), zwana tak z powodu dwóch jednakowych płyt marmurowych w podłodze. Dziedzińce okolone cienistymi kolumnami; wiele chłodnych zakątków, ogródki z płynącą wodą, na zewnątrz zaś balkony, z których roztaczają się widoki. Ornamenty przedstawiają wersety Koranu.

Proporcje elementów twierdzy opierają się na następującej zależności matematycznej: podstawą wszystkich elementów (budynków, elewacji) jest kwadrat oraz kolejno tworzone prostokąty o podstawie równej bokowi kwadratu i wysokości równej przekątnej poprzedniej figury.

Bilety wstępu do Alhambry (w cenie 14 euro) można kupić na jej oficjalnej stronie:
https://tickets.alhambra-patronato.es/en/home/inicio/
Wchodząc do Alhambry należy okazać dowód osobisty lub paszport.

Autorem zdjęć jest Adam Grzegorzek: https://www.youtube.com/channel/UC8PY88QsIjS3zBQdgaYHrhw
Film udostępniony na licencji Creative Commons.
Oryginalny film: https://www.youtube.com/watch?v=hspylJJUirs
Miniatura: Travel photo created by javi_indy – http://www.freepik.com