Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi. Wnętrza. Pałac rodziny Poznańskich. Muzeum Miasta Łodzi.

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi. Wnętrza. Pałac rodziny Poznańskich. Muzeum Miasta Łodzi.

Wesołe i Straszne Spacery po Warszawie: http://www.wesolespacerypowarszawie.pl

Pałac Izraela Poznańskiego to neobarokowy pałac fabrykancki z XIX w. znajdujący się w Łodzi. Pałac, ze względu na wielkość i dekoracje, zwany jest „łódzkim Luwrem”. Jest jedną z najciekawszych atrakcji w Łodzi.

W 1877 roku Izrael Poznański kupił narożną kamienicę o skromnej elewacji i budynek magazynowy z zamiarem wybudowania w jej miejsce obiektu reprezentacyjno-handlowego i siedziby dla swojej rodziny. Powstała największa rezydencja fabrykancka w Polsce i, jako jedna z pierwszych w Łodzi, zelektryfikowana. Jej wnętrza składają się z wielkich salonów i kameralnych pomieszczeń mieszkalnych. Na piętrze znajdowała się część prywatna rodziny, na parterze, w głównym korpusie – gabinet prezesa, kantory, spółki i biura. Boczne skrzydło mieściło w piwnicach zaplecze gospodarcze, kuchnię, a na parterze magazyny wyrobów gotowych. Poddasze przeznaczone było dla służby.

Budynek oparto na planie litery L. Najokazalsza, południowa część budowli jest zwieńczona wypiętrzonymi, kopulastymi dachami i zdobiona figurami przedstawiającymi alegorie przemysłu. Przez lata pałac był rozbudowywany, a na jego architektoniczny kształt miało wpływ kilku architektów. Pierwotny projekt autorstwa Hilarego Majewskiego został rozwinięty przez Adolfa Zeligsona i Franciszka Chełmińskiego. Podczas przebudowy, w 1898 roku, dobudowano ogród zimowy nakryty szklanymi kopułami, a skrzydło południowe wydłużono w kierunku zachodnim, by na piętrze stworzyć salę balową. Od strony fabryki, dobudowano do pałacu dwa pawilony: jednopiętrową oranżerię ze szklaną kopułą i parterowy pasaż – łącznik między fabryką a pałacem. Dopełnieniem reprezentacyjnego charakteru był ogród spacerowy projektu właściciela łódzkiej firmy ogrodniczej – Leona Grabowskiego. W ogrodzie wybudowano bogato zdobioną fontannę. Ostateczny kształt budowla osiągnęła już po śmierci Izraela Poznańskiego, w 1903 roku.

Wystrojem sali jadalnej oraz balowej zajął się, na zlecenie Leoni Poznańskiej, łódzki malarz Samuel Hirszenberg.

W 2015 roku pałac Izraela Poznańskiego został uznany pomnikiem historii.

Cennik biletów jest dostępny na stronie: https://muzeum-lodz.pl

Film stworzony przez Muzeum Miasta Łodzi: https://www.youtube.com/channel/UC26BQUh8oZWVZIGSkSBFNFw
Film udostępniony na licencji Creative Commons.
Oryginalny film: https://www.youtube.com/watch?v=SZ7eHHjF6Fw&list=PLB4V7IWpe_–6ljGtxYAGipoUzIu5eget
Miniaturka: https://commons.wikimedia.org/wiki/Pałac_Izraela_Poznańskiego_w_Łodzi#/media/File:Łódź_-_Pałac_Izraela_Poznańskiego.jpg
autor: Lestat (Jan Mehlich)