Starożytne Ateny – Piękna Rekonstrukcja – Grecja


Zobacz, jak wyglądały starożytne Ateny ponad 2000 lat temu dzięki tej pięknej rekonstrukcji. Zobacz nasze inne filmy z pięknych miejsc na naszej planecie.
Początkiem Aten była twierdza na wzgórzu Akropol. Później na sąsiednich wzgórzach zbudowano rozległe miasto z agorą, wieloma świątyniami i budynkami użyteczności publicznej. Akropolis zamieniło się w miejsce kultu. W 480 roku p.n.e. starożytne Ateny zostały zniszczone przez Persów. Ateny rozkwitły szczególnie w okresie panowania Peryklesa. W tym czasie Akropol został zmodernizowany, a Ateny zostały połączone murami z Pireusem.
Starożytne Ateny były jednym z najważniejszych miast-państw (polis) demokracji bezpośredniej w starożytnej Grecji. Ateny, liczące wówczas około 100 000 mieszkańców, stały się mentalnym centrum greckiego świata i silnym ośrodkiem politycznym. W 338 roku p.n.e. Ateny utraciły niepodległość na rzecz Macedonii, później greckich władców, a ostatecznie Rzymu. W 86 rpne starożytne Ateny wyraźnie straciły na znaczeniu po podbiciu ich przez Sulli. Po starożytności Ateny zostały zredukowane do drugorzędnej roli. 26 września 1687, po kilku dniach intensywnego ostrzału, precyzyjnie wycelowanego, kolejny z wielu weneckich pocisków w końcu przebija gruby strop tureckiego magazynu amunicji ustawionego w Partenonie na Akropolu, niszcząc ten obiekt. W 1834 roku król Grecji Otto z Bawarii przeniósł stolicę z Nauplionu do Aten, która liczyła wówczas około 6000 osób. Następnie rozpoczęła się budowa Pałacu Królewskiego. Budowę ukończono w 1838 r. W 1896 r. Odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie.
Od 1941 do 1944 roku miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką. 12 października 1944 r. Wojska brytyjskie wkroczyły do ​​Aten.

Najstarszą częścią miasta jest Akropol, położony na wapiennym wzgórzu 70 metrów nad resztą miasta, zamieszkany już w okresie neolitu.
Świątynie na Akropolu zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Podczas odbudowy zainicjowanej przez Peryklesa powstał tu zespół świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronii i Propyleje. Perykles powierzył rekonstrukcję Akropolu Fidiaszowi, aw pracach brali udział architekci Iktinos, Mnesikles i Callikrates.
W 1987 roku Akropol w Atenach został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Artefakty znalezione na Akropolu są prezentowane w Muzeum Akropolu, które od 2009 roku mieści się w nowym budynku w bezpośrednim sąsiedztwie wzgórza. Znaleziska ze zboczy wzgórza prezentowane są na parterze, na piętrze m.in. 5 z 6 kariatyd podtrzymujących dach Erechteum, a na ostatnich znaleziskach z Partenonu m.in. fragmenty fryzu panatenajskiego Fidiasza zdobiącego Partenon.

Mamy nadzieję, że spodoba ci się ta rekonstrukcja starożytnych Aten.