Zatoka Ha Long – Wietnam

Zatoka Ha Long jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest popularnym celem podróży w Wietnamie. Nazwa Hạ Long oznacza „zstępujący smok”.

Zatoka Ha Long składa się z gęstego skupiska około 1600 wapiennych monolitycznych wysp, z których każda zwieńczona jest gęstą roślinnością dżungli, spektakularnie wznosząc się z oceanu. Kilka wysp jest pustych z ogromnymi jaskiniami. Jaskinia Drewniane Paliki jest największą grotą na obszarze Ha Long. Istnieją dwie większe wyspy, Tuần Châu i Cát Bà, które mają stałych mieszkańców, a także obiekty turystyczne, w tym hotele i plaże. Na mniejszych wyspach jest wiele pięknych plaż.

Społeczność około 1600 osób mieszka w zatoce HaLong w czterech wioskach rybackich: Cua Van, Ba Hang, Cong Tau i Vong Vieng w okręgu Hung Thang w mieście Ha Long. Żyją w pływających domach i utrzymują się z rybołówstwa i akwakultury morskiej, pływając po płytkich wodach dla 200 gatunków ryb i 450 różnych rodzajów mięczaków. Wiele wysp zyskało swoje nazwy w wyniku interpretacji ich niezwykłych kształtów. Takie nazwy obejmują wysepkę Voi (słoń), wysepkę Ga Choi (walczący kogut), wysepkę Khi (małpa) i wysepkę Mai Nha (dach). 989 wysp otrzymało nazwy. Na niektórych wyspach żyją również ptaki i zwierzęta, w tym koguty, antylopy, małpy i jaszczurki.

Prawie wszystkie te wyspy są pojedynczymi wieżami w klasycznym krajobrazie fenglin o wysokości od 50 do 100 metrów (160-330 stóp) i stosunkach wysokości do szerokości do około sześciu.

Inną charakterystyczną cechą zatoki HaLong jest obfitość jezior wewnątrz wapiennych wysp. Na przykład wyspa Dau Be ma sześć zamkniętych jezior. Wszystkie te jeziora wyspiarskie zamieszkują zatopione doliny w krasie Fengcong.

Klimat zatoki jest tropikalny, wilgotny, morski, z dwiema porami roku: latem gorącym i wilgotnym, zimą suchą i mroźną.

Historia pokazuje, że zatoka Hạ Long była miejscem lokalnych bitew morskich przeciwko przybrzeżnym sąsiadom Wietnamu. Trzykrotnie w labiryncie kanałów rzeki Bạch Đằng w pobliżu wysp wojska wietnamskie powstrzymały Chińczyków przed lądowaniem. W 1288 roku generał zatrzymał statki mongolskie przed żeglowaniem w górę pobliskiej rzeki Bach Dang, umieszczając w czasie przypływu stalowe kołki, zatapiając flotę mongolskiego Kubilaj-chana.
Podczas wojny w Wietnamie wiele kanałów między wyspami było intensywnie eksploatowanych przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, z których niektóre do dziś stanowią zagrożenie dla żeglugi.

W 1962 r. Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki Wietnamu uznało Zatokę Halong za „Renomowany Narodowy Pomnik Krajobrazu”.

Zatoka Halong została po raz pierwszy wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku, w uznaniu jej wyjątkowej, uniwersalnej wartości estetycznej. W 2000 roku Komitet Światowego Dziedzictwa dodatkowo uznał zatokę Ha Long za wybitną wartość geologiczną i geomorfologiczną, a jej Listę Światowego Dziedzictwa została zaktualizowana.