Kiedy i dlaczego następuje ZMIANA CZASU na letni i zimowy? Historia przestawienia czasu. Czas letni 2024.

Kiedy i dlaczego następuje zmiana czasu na letni lub zimowy? Historia przestawienia czasu. Czas letni 2024.

W ostatni weekend marca, w nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni. Musimy wtedy przestawić zegarki o jedną godzinę do przodu i przez to śpimy krócej. Z kolei w ostatni weekend października cofamy zegarki o godzinę i śpimy dłużej. A skąd w ogóle wziął się pomysł na dwa czasy? Tego dowiecie się z powyższego filmu.

Pierwszą osobą, która zaproponowała stosowanie czasu letniego i zimowego był Bendżamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Jednak wtedy ten pomysł nie spotkał się z większym zainteresowaniem. Ponownie temat powrócił w 1895 gdy Nowozelandczyk George Vernon Hudson przedstawił towarzystwu naukowemu swoją pracę, w której dowodził zasadności sezonowych zmian urzędowego czasu. Jednak i wtedy skończyło się na samej idei.

Trzecie podejście do tego tematu miało miejsce w 1907 roku, gdy Brytyjczyk William Willett opublikował broszurę zatytułowaną „Waste of Daylight” czyli Marnowanie światła dziennego. Jednak mimo starań, władze brytyjskie nie zdecydowały się na to rozwiązanie.

Ostatecznie dopiero 30 kwietnia 1916 roku po raz pierwszy zmieniono czas na letni na terenie Niemiec, Austro-Węgrzech, na okupowanych zachodnich ziemiach Polski oraz Bałkanach. Powodem wprowadzenia zmiany czasu okazała się Pierwsza Wojna Światowa. Niemcy zużywały ogromne ilości węgla potrzebne fabrykom zbrojeniowym. Wprowadzenie czasu letniego pozwoliło na oszczędzanie energii elektrycznej, a co za tym idzie i węgla. Za ich przykładem poszły z czasem inne kraje.

W okresie międzywojennym w Polsce zmiana czasu obowiązywała tylko w 1919 roku. Po drugiej wojnie światowej okresy stosowania i niestosowania czasu letniego przeplatały się kilka razy., Dopiero od 1977 w naszym kraju dwa czasy zagościły już na stałe. Obecnie w wielu krajach prowadzone są dyskusje na temat zasadności dalszego stosowania dwóch czasów.

Państwa Unii Europejskiej są zobowiązane do stosowania czasu letniego i zimowego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego. Jednak trwa debata nad możliwością rezygnacji z dwóch czasów. Wymagałoby by to jednak zgody wszystkich krajów Unii oraz wspólnego zdecydowania się na czas letni lub zimowy. A zatem czy zmiany czasu przejdą za jakiś czas do historii? Pożyjemy zobaczymy. A ja zapraszam was do oglądania innych filmów z ciekawostkami historycznymi na moim kanale. Do zobaczenia.

Image by Freepik.com